STATISTICI Deşi USL-ul a câştigat în Argeş alegerile locale din 10 iunie, nici Alianţa pentru Argeş şi Muscel nu se poate văita. Dacă în urmă cu 4 ani, PDL-ul – formaţiunea care a adoptat pentru aceste alegeri sigla AAM – câştiga doar 16 primării, acum a obţinut 24. Iată şi rezultatele finale în ceea ce priveşte numărul de Primării câştigate de formaţiunile politice din Argeş. Trebuie să facem precizarea că, în câteva comune, unii dintre candidaţii PSD şi PNL nu au dorit să meargă sub sigla USL, preferând să candideze din partea propriilor partide. Astfel, USL-ul a obţinut 70 de Primării, AAM – 24 de Primării, PP-DD – 3 Primării, iar UNPR-ul două primării, la Săpata şi Berevoeşti. Doi candidaţi PNL au câştigat la Bughea de Sus şi Slobozia, iar alţi doi PSD – la Priboieni şi Dâmbovicioara.

Piteşti: Tudor Pendiuc (USL) – 47.994 voturi (69,25%)
Curtea de Argeş: Nicolae Diaconu (USL)  
Câmpulung: Călin Andrei (USL) – 8.450 (55,2%)
Mioveni: Ion Georgescu (USL) -12.460 voturi (83,53%)
Topoloveni: Gheorghiţă Boţârcă (USL) – 3.443 voturi
Costeşti: Ion Baicea (AAM)  
Ştefăneşti: Dorin Bărbuceanu (USL) – 3.619 voturi (59,36%)

Albeștii de Argeș: Vasile Sava (USL) – 1.889 voturi (64,24%)
Albeștii de Muscel: Ion Năftănăilă (AAM) – 644 voturi (65,98%)
Albota: Ion Dumitru (USL) – 1.568 voturi (83,75%)
Aninoasa: Neagoe Benonie (PP-DD) – 743 voturi (36,82%)
Arefu: Ion Stoican (USL) – 805 voturi (53,66%)
Bascov: Gheorghe Stancu (USL) – 3.547 voturi (73%)
Băbana: Vasile Ivan (USL) – 831 voturi (55,77%)
Băiculeşti: Niculae Dragnea (USL)
Bălileşti: Ion Voican (USL) – 1.451 voturi (76,45%)
Bârla: Ion Neacşu (USL) – 1.432 voturi (55,92%)
Beleţi-Negreşti: Dorin Cătănea (USL) – 593 voturi (54,35%)
Berevoieşti: Florin Proca (UNPR)
Bogaţi: Ion Gârleanu (USL)
Boteni: Vasile Leau (USL) – 954 voturi (57,26%)
Boţeşti: Gheorghe Stancu (AAM) – 411 voturi (53,94%)
Bradu: Florin Frătică (AAM) – 2.800 voturi (82,74%)
Brăduleţ: Alecu Evlampie (USL) – 582 voturi (50,65%)
Budeasa: Ion Ştefan (USL) – 1.190 voturi (66,74%)
Bughea de Jos: Gheorghe Sanda (USL) – 777 voturi (48,53%)
Bughea de Sus: Nicolae Pepenel (PNL) – 656 voturi (40,69%)
Buzoeşti: Cristi Tănase (AAM) – 1.320 voturi (42,30%)
Căldăraru: Marin Pătroaica (USL) – 720 voturi (50,7%)
Călineşti: Gheorghe Ionescu (USL)
Căteasca: Liviu Năstase (AAM)
Cepari: Gheorghe Minculete (USL) – 568 voturi (48,84%)
Cetăţeni: Ion Toader (USL)
Cicăneşti: Ion Ionescu (USL) – 963 voturi (100%)
Ciofrângeni: Florin Panţeru (USL) 1.078 voturi (80,93%)
Ciomăgeşti: Dumitru Diaconu (AAM) 367 voturi (54,53%)
Cocu: Gheorghe Ţucă (USL) 799 voturi (64,54%)
Corbeni: Daniel Dincuţă (USL)
Corbi: Virgil Baciu (AAM)
Coşeşti: Elisaveta Tudose (USL) – 1.442 voturi (50,71%)
Cotmeana: Dragoş Vişan (USL) – 912 voturi (85,79%)
Cuca: Gheorghe Cernătescu (USL) – 890 voturi (80,84%)
Davideşti: Ion Sandu (AAM) – 898 voturi (53,64%)
Dâmbovicioara: Dumitru Secăreanu (PSD) – 366 voturi (52,89%)
Dârmăneşti: Emil Ciolan (USL) – 1.179 voturi (62,18%)
Dobreşti: Irinel Georgescu (AAM) – 549 voturi (49,59%)
Domneşti: Nicolae Smădu (USL) – 1.600 voturi (87,53%)
Dragoslavele:  Mihai Tarbă (USL) – 1.309 voturi (84,72%)
Drăganu: Aurelian Maria (USL) – 468 voturi (47,27%)
Godeni: Ion Pădureanu (USL)
Hârsești: Ionuţ Moloiu (USL)
Hârtiești: Petre Andrei (USL) – 1.022 voturi (88,72%)
Izvoru: Cornel Neacşu (USL) – 732 voturi (47,84%)
Leordeni: Marian Ibric (USL)
Lerești: Ion Berevoianu (PSD – PNL) – 795 voturi (31,61%)
Lunca Corbului: Gheorghe Drăgan (AAM) – 992 voturi (40,45%)
Mălureni: Alexandru Cristescu (USL)
Mărăcineni: Nicolae Dascălu (PP-DD)
Merișani: Marius Ionescu (USL)
Micești: Dumitru Voicu (USL) – 1.466 voturi (69,28%)
Mihăești: Gheorghe Matei (USL) – 2.153 voturi (69,18%)
Mioarele: Damian Poştoacă (USL) – 652 voturi (72.69%)
Miroși: Marin Niţă (USL) – 784 voturi (77,01)
Morărești: Gheorghe Purcaru (AAM) – 555 voturi (51,01%)
Moșoaia: Florea Ene (USL) – 1.966 voturi (79,43%)
Mozăceni: Lucian Cioran (USL) – 783 voturi (62,88%)
Mușătești: Ion Păuna (AAM) – 584 voturi (28,64%)
Negraşi: Radu Nicolae (USL) – 738 voturi (70,72%)
Nucşoara: Ion Cojocaru (PSD-PNL)
Oarja: Constantin Bâlea (AAM) – 1.250 voturi (78,12%)
Pietroşani: Eugeniu Pătru (USL) – 2.151 voturi (79,70%)
Poiana Lacului: Ion Dumitrache (AAM)  
Poienarii de Argeş:  Dragoş Boncea (AAM) – 327 voturi (47,39%)
Poienarii de Muscel: Ion Banzea (AAM) – 984 voturi (54,13%)
Popeşti: Mircea Barbu (USL) – 566 voturi (51,2%)
Priboieni: Sorin Lupu (PSD) – 1.635 voturi (74,90%)
Răteşti: Gheorghe Matei (USL)
Râca: Georgel Burcea (USL) – 880 voturi (100%)
Recea: Marin Pană (USL) – 1.055 voturi (72,21%)
Rociu: Aurelian Bălăşoiu (USL) – 1.456 voturi (93,75%)
Rucăr: Ionel Dulamă (USL) – 2.950 voturi (73,75%)
Sălătrucu: Nicolae Langer (USL) – 875 voturi (74,91%)
Săpata: Nicu Laurenţiu (UNPR) – 431 voturi (37,71%)
Schitu Goleşti: Marcel Palaghiu (USL)
Slobozia: Niţu Alexandru (PNL)  
Stâlpeni: Ion Popa (USL)
Stoeneşti: Ion Marin (USL) – 1.910 voturi (91,30%)
Stolnici: Sevastian Pupăză Roşu (USL) – 1.073 (69%)
Suseni: Radu Doru (USL) – 1.393 voturi (89,29%)
Ştefan cel Mare: Niculae Vidan (USL) – 639 voturi (51,20%)
Şuici: Constantin Iatagan (USL) – 1.197 voturi (88,93%)
Teiu: Florin Dumitru (AAM) – 333 voturi (45,43%)
Tigveni: Doru Slătineanu (USL) – 992 voturi (64,96%)
Ţiţeşti: Florian Rizea (USL) – 1.487 voturi (62,43%)
Uda: Florin Maria (AAM)
Ungheni: Iulian Miu (AAM)  
Valea Danului: Vasile Dina (PP-DD) – 684 voturi (40%)
Valea Iaşului: Nicolae Barbu (AAM) – 523 voturi (35%)
Valea Mare – Pravăţ: Ion Boncoi (AAM) – 1.519 voturi (65,76%)
Vedea: Niculae Dochinoiu (AAM) – 966 voturi (50,84%)
Vlădeşti: Cristian Hristu Dică (USL)
Vultureşti: Liviu Poşircă (AAM) – 1.521 voturi (76%)

Comments

comments

DISTRIBUIȚI