Propunerile Consiliului Judeţean pentru Fiii şi Cetăţenii de Onoare ai Argeşului, ediţia a VII-a

2,628 views

Consiliul Judeţean Argeş a fost aprobat, în şedinţa de miercuri, lista preliminară cuprinzând personalităţile ce vor fi distinse cu titlul de Fiu/Fiică şi Cetăţean de Onoare al Argeşului şi Muscelului şi cu Diplome de Excelenţă la cea de a Vii-a ediţie a Sărbătorilor Argeşului şi Muscelului. Anul acesta, vor fi premiate personalităţi din domeniile sport, cultură, religie şi mass-media.

Lista ar mai putea suferi însă modificări, în funcţie de alte propuneri ce se vor mai face în timpul rămas până pe 31 august, când va avea loc, la Goleşti, ceremonia de decernare a respectivelor distincţii.
Iată care sunt propunerile.

Sport
Fii: Ardelean Edmund-Ionel, Pompiliu Barbu, Cătănescu Cornel Niculae, Constantin Ciucă, Lucian Coman, Angelica Covic, Marian Creţu, Silviu Dinu, Aurelian Dobre, Florea Ene, Gheorghe Constantin Ion, Alexandru Gherghina, Gîda N. Teodor, Ion Grigoriu, Mihail Ianovschi, Viorel Ilinca, Valentin Mănoiu, Manda T. Ion, Radu Mareş, Ion I. Mihăilă, Duran Ioniţă Mărăşescu, Dan Necula, Dumitru Necula, Ioan Viorel Obrejan, Cristian Otobîcu, Daniel Roşu, Gizella Siposs, Constantin Stan, Ovidiu Grigore Stancu, Ion Stoica, Mihaela-Diana Timofte, Nicolae Zamfir, Diana Carmen Florescu.
Cetăţeni de Onoare: Mihai Boţilă, Gheorghe Dinu, Cristina Dorcioman, Ion Dulică, Larisa Elena Lăcustă, Corneliu Pălărie, Gheorghe Preda, Cornel Sorescu.
Diplomă de Excelenţă: Adina Radu.

Religie
Fii: Aurel Băieţii, Anton Dicu, Adrian Duiculeasa, Ilie Ghiţă, Ioan Grigorescu, Grigore Lucian, Ion Nan, Nelu Constantin, Dănuţ Ştefan Pătraşcu, Cornel Popescu, Dumitru Radu, Gheorghe Mihai, Marin Tache.
A fost propus şi Savu Berciu.
Cetăţeni de Onoare: Dumitru Căta, Iosif Nicu, Ion Aurescu, Gheorghe Şerban.
Diplomă de Excelenţă: Dobrescu Petronia, Ana Lucia Nedelea, Elena Eliodora Papuc.

Cultură
Fii: Liana Ludmila Alecu, Graţian Bădescu, Gabriel Cazan, Valeria Cârciumărescu, Florin Dumitru, Nicolae Eremia, Aurelia Georgescu, Laurian Gim, Tiberiu Hărăguş, Dorel Ilie, Mihai Ilie, Mioara Carmen Ionescu, Maria Izvoranu, Maşala Marilena Lică, Carmen Melania Lupu, Mihaela Matei Fulgeanu, Gheorghe Mihalache, Constantin Iulian Mutu, Eugenia Racoviţă, Iuliana Cornelia Radu, Traian Russ, Marian Stănoiu, Cristina Elena Toma, Dorin Vizitiu, Niculae Vladu, Elena Zavulovici, Ion Zăpucioiu.
Cetăţeni de Onoare: Luminiţa Borta, Constantin Cârstoiu, Mirela Cioabă, Mircea Diaconu, Dumitru M Ion, Nicolae Georgescu, Nicolae Ghenea, Şerban Marinescu, Teodor Mavrodin, Gheorghe Nicolescu, Ion Pantilie, Mircea Penescu (va fi trecut la domeniul Doctori, este excepţie), Mihai Tiţa, Adriana Trandafir, Călin Vlasie.
Diplome de Excelenţă: Ion Arsene, Cezar Bădescu, Ion Enoiu, Iosif Sever Georgescu (tot excepţie, profesor de fizică), Dan Gherasimescu, Dan Ivănesei, Cezar Neacşu, Nicolae Oprea, Dan Pintilie, Nicolai Pomohaci, Ion Rodoş, Ion Popescu Sireteanu, Ion Stroe, Elisabeta Turcu.
A mai fost propus de Marius Postelnicescu pentru Diplomă de Excelenţă regizorul Bogdan Cioabă.

Presă
Fii – Bobi Doru – “Argeş Expres”, Cezar Paul-Bădescu – “Adevărul”, Gheorghe Frangulea – “Pământul”, Cristian Constantin Ionescu.
Diplome de Excelenţă: Gabriela Rusu Păsărin – “Radio Oltenia Craiova”, Dana Grecu – “Antena 3″, Lucian Mândruţă – “Antena 1″, Mădălin Ionescu – “Kanal D”, Ion M. Ioniţă – “Realitatea”, Ilie Dobre – “Radio România Actualităţi”, Bogdan Ficeac.
A mai fost propus pentru Diplomă de Excelenţă, de către Constantin Nicolescu, Gabriel Grigore – “Jurnalul de Argeş”.

Comments

comments

DISTRIBUIȚI