Peste 120 de elevi au participat sâmbătă, 26 septembrie, la etapa județeană a Concursului Național de Șah “Elisabeta Polihroniade”ce a avut loc în Sala de Sport a Liceului Teoretic “Iulia Zamfirescu” din Mioveni.

Competiția a fost destinată elevilor din învățământul primar, gimnazial și liceal (echipe mixte) şi a durat peste 5 ore. Jurizarea a fost asigurată de însăşi marea maestră internaţională Elisabeta Polihroniade care a acordat câştigătorilor diplome, cupe şi medalii, iar restului concurenţilor diplome de participare.

Competiţie a fost organizată de Asociaţia Club Sportiv „昿lisabeta Polihroniade”, Federaţia Română de Şah, în parteneriat cu Primăria oraşului Mioveni, ISJ Argeş, CS Dacia Mioveni 2012 şi Muzeul Judeţean Argeş –Muzeul Sportului Argeșean.