Din 16 iulie, persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului auto chiar dacă maşinile deţinute nu sunt adaptate handicapului proprietarului

Potrivit unui act normativ care va intra în vigoare de joi, 16 iulie, persoanele cu handicap grav sau accentuat care deţin maşini nu vor plăti impozitul auto, indiferent dacă autoturismele sunt sau nu adaptate handicapului proprietarului.

Până acum, persoanele cu handicap erau obligate să îşi modifice autoturismele pentru a beneficia de această scutire.
 
Astfel, conform noilor prevederi, persoanele cu handicap grav sau accentuat vor fi scutite de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor pe care le deţin, fără a mai fi nevoite să le modifice în funcţie de handicapul de care suferă.

De asemenea, persoanele cu handicap sunt exceptate de la plata tarifului de utilizare a reţelelor de drumuri naţionale, adică a rovinietei pentru un singur autoturism deţinut. Reglementarea se aplică şi iînsoţitorilor persoanelor cu handicap sau asistenţilor personali ai acestora, după caz.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.