În 30 de ani, după Revoluţie, Argeşul a avut 16 prefecţi. Cei mai mulţi, de la PSD. Judeţul nostru deţine câteva recorduri naţionale în materie de prefecţi. Astfel, Argeşul a avut, de la Revoluţie şi până în prezent, 16 prefecţi. Astfel, media duratei unui mandat ajunge la doar un an şi un pic!

Socotind după culoare politică şi formaţiunile care i-au susţinut, cei mai mulţi reprezantanţi ai Guvernului în teritoriu au fost pesedişti, urmaţi imediat în clasment de liberali.

Iată cum arată scorul „meciului” între partidele politice: FSN – 1, PD – 3, PDSR – 2, PNŢCD- 2, PUR – 1, PSD – 4, PNL – 3

Iată lista completă a celor ce au ocupat funcţia respectivă, din 1990 până în preznet.

1. Nicolae Olteanu – instalat în funcţie în ianuarie 1990 – FSN.
2. Ion Cîrstoiu (octombrie 1990 –decembrie 1992 şi ianuarie 2005 – august 2007) – PD.
3. Vasile Niţu (decembrie 1992 – mai 1995) – PDSR
4. Constantin Nicolescu (mai 1995 –€ noiembrie 1996) –€ PDSR
5. Aurel Teodorescu (noiembrie 1996 –€ noiembrie 1999) – PNŢCD
6. Marin Toader (noiembrie 1999 –€ decembrie 2000) – PNŢCD.
7. Constantin Tămagă (ianuarie 2001 – noiembrie 2004) – PSD.
8. Cătălin Teodorescu (noiembrie 2004 – ianuarie 2005) – PUR.
9. Ion Popa (august 2007 – februarie 2009) – PNL.
10. Marcel Proca (februarie – octombrie 2009) – PSD.
11. Gheorghe Davidescu (1 octombrie 2009 – 18 aprilie 2012) – PD
12. Ciprian Berevoianu – PD (19 aprilie 2012 –€ 12 mai 2012) – PD
13. Cristian Soare (12 mai 2012 –€ 26 martie 2014 şi 19 februarie 2016 – 22 martie 2017) – PNL
14. Mihai Oprescu (26 martie 2014 – 18 februarie 2016 şi ) – PSD
15. Emilian Dragnea (22 martie 2017 –€ 12 decembrie 2019) –€ PSD
16. Emanuel Soare (numit în 4 februarie 2020) –PNL.

Comments

comments