Elevii argeşeni au adunat zeci de premii la Olimpiadele şcolare, faza naţională

În perioada 18-23 aprilie 2019 s-a desfășurat etapa națională a Olimpiadei de limba franceză la Bistrița-Năsăud iar în perioada 19-23 aprilie 2019 s-a derulat etapa națională a Olimpiadei de limba rusă modernă la Brăila. Ca în fiecare an, elevii argeșeni au obținut premii absolut remarcabile la ambele competiții școlare naționale.

De asemenea, s-au încheiat etapa națională a olimpiadei de biologie, desfășurată la Oradea, respectiv Concursul național „Recunoștință făuritorilor Marii Uniri” la care elevii au obținut premii deosebite.

Limbi străine

・ Tuțu Ioana, cls. a X-a, Limba franceză, Colegiul Național Pedagogic ,,Carol I”, Premiul I
・ Iorgulescu Horia, cls. a XI-a, Limba franceză, Colegiul Naţional ,,Ion C.Brătianu”, Premiul I
・ Bănățeanu Bianca Elena, cls. a XI-a, Limba franceză, Colegiul Național,,Dinicu Golescu”, Mențiune
・ Mocanu Beatrice-Andreea, cls. a VIII-a, Limba franceză, Colegiul Național Pedagogic “Carol I”, Mențiune specială
・ Mincă Maria Alexandra, cls. a VII-a, Limba franceză, Școala Gimnazială ,,I.L.Caragiale”, Mențiune specială
・ Floroiu Andreea-Antonia, cls. a VIII-a, Limba franceză, Școala Gimnazială ,,Mircea cel Bătrân”, Mențiune specială
・ Cioabă Ana Ruxandra, cls. a X-a, Limba franceză, Colegiul Naţional ,,Ion C.Brătianu”, Mențiune specială
・ Tănase Maria-Alexandra, cls. a X-a, Limba franceză, Colegiul Naţional ,,Alexandru Odobescu”, Mențiune specială
・ Malancu Elena Florentina, cls. a XI-a, Limba franceză, Colegiul Național,,Dinicu Golescu”, Mențiune specială
・ Voicu David Cătălin, cls. a X-a, Limba rusă modernă, Liceul cu Program Sportiv ,,Viitorul”, Pitești, Premiul I
・ Bucurescu Ștefan Cosmin, cls. a XI-a, Limba rusă modernă, Colegiul Național ,,Zinca Golescu”, Premiul I
・ Stănescu Crina Elena, cls. a XII-a, Limba rusă modernă, Colegiul Economic ,,Maria Teiuleanu”, Premiul I
・ Șerbănică Maria Milena, cls. a XI-a, Limba rusă modernă, Colegiul Național ,,Zinca Golescu”, Premiul I
・ Ghițulescu Vlad Gabriel, cls. a XI-a, Limba rusă modernă, Liceul de Arte ,,Dinu Lipatti”, Mențiune
・ Pronicev Vera, cls. a X-a, Limba rusă modernă, Colegiul Național ,,Dinicu Golescu”, Mențiune

Olimpiada națională de biologie

PREMIUL II: ILIE DIANA ANDREEA, clasa a XII-a, Colegiul Național ,,Zinca Golescu” Piteşti
PREMIUL III: DIMIAN RAREŞ NICOLAE, clasa a IX-a, Colegiul Național ,,Zinca Golescu” Piteşti
MENȚIUNE: POPA DAN RĂZVAN, clasa a X-a, Clegiul Național ,,Zinca Golescu” Piteşti
MENȚIUNE: DRĂGAN MARIA, clasa a XI-a, Colegiul Național ,,Zinca Golescu” Piteşti
MENTIUNE:FIRFIRICĂ MIHAI CĂLIN, clasa a IX-a.

Concursul național „Recunoștință făuritorilor Marii Uniri”

Premiul I: Chiran Andreea, cu lucrarea “€Drumul spre întregire”, Liceul Teoretic Costești, secțiunea Arte vizuale
Premiul II: Ciortan Daria, cu lucrarea “€Pentru Unire, cu bucurie”€, Școala Gimnazială “Traian”, secțiunea Arte vizuale.

Comments

comments