Uzina Dacia din Mioveni își oprește din nou activitatea pe 5 și 8 martie

Uzina Dacia din Mioveni își oprește din nou activitatea pe data de 5 și 8 martie, pe fondul crizei de componente din industria auto, mai precis de semiconductori. Anunțul are loc în contextul în care constructorul a avut deja cinci zile de pauză în februarie.

„În România, la Mioveni, în luna martie, activitatea de la Uzina Vehicule va fi întreruptă în zilele de 5 și 8 martie, iar La Uzina Mecanica și Șasiuri, parțial, în aceleași zile”, a menționat direcția de comunicare Dacia.

La începutul lunii februarie uzina Automobile Dacia din Mioveni a întrerupt temporar producția. În anunțuri succesive, reprezentanții producătorului român din grupul Renault au menționat că în zilele de 1, 5, 8, 12 și 15 februarie „activitatea de la Uzina Vehicule va fi întreruptă”.

Criza de semiconductori din industria auto devine tot mai acerbă. Conform estimărilor, vârful acestui deficit de componente electronice ar putea fi în al doilea trimestru.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here