S-a încheiat repartizarea computerizată a elevilor în licee după testele naţionale.

Lista a fost publicată pe site-ul Ministerului Educaţiei – admitere.edu.ro. Liceele care anii trecuţi au fost în topul naţional cu cele mai mari medii la admitere se regăsesc şi-n acest an. Pe primul loc este Colegiul Naţional Sfântul Sava din Bucureşti, cu ultima medie de admitere 9,56. Trebuie remarcat faptul că la profilul Matematică-Informatică cu predare în limba engleză, ultima medie de admitere este de 9,90. În clasamentul liceelor cu cele mai bune medii urmează Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân din Constanţa – ultima medie 9,49 şi Colegiul Fraţii Buzeşti din Craiova, ultima medie de admitere fiind 9,19. 

Topul argeşean al liceelor e condus de Brătianu, Zinca şi Odobescu.

Iată primele 40 de locuri din acest clasament.

 1.    COLEGIUL NAȚIONAL “ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI  –  Matematică-Informatică – 9.62 (ENG)
 2.    COLEGIUL NAȚIONAL “ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI – Matematică-Informatică     9.37
 3.    COLEGIUL NAȚIONAL “ZINCA GOLESCU” PITEȘTI – Matematică-Informatică  9.32 (ENG)
 4.    COLEGIUL NAȚIONAL “ZINCA GOLESCU” PITEȘTI – Ştiinţe ale Naturii 9.19
 5.    COLEGIUL NAȚIONAL “ZINCA GOLESCU” PITEȘTI – Ştiinţe ale Naturii 9.17 (ENG)
 6.    COLEGIUL NAȚIONAL “ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI – Ştiinţe ale Naturii     9.17
 7.    COLEGIUL NAȚIONAL “ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI – Filologie 9.09 (ENG)
 8.    COLEGIUL NAȚIONAL “ZINCA GOLESCU” PITEȘTI – Filologie 9.05 (ENG)
 9.    COLEGIUL NAȚIONAL “ZINCA GOLESCU” PITEȘTI – Matematică-Informatică 9.04
 10.    COLEGIUL NAȚIONAL “ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI – Ştiinţe Sociale 9.01
 11.    COLEGIUL NAȚIONAL “ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI – Ştiinţe ale Naturii 8.99 (ENG)
 12.    COLEGIUL NAȚIONAL “ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI – Filologie     8.93
 13.    COLEGIUL NAȚIONAL “ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI – Filologie 8.85 (ENG)
 14.    COLEGIUL NAȚIONAL “ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI – Ştiinţe Sociale 8.81    
 15.    COLEGIUL NAȚIONAL “ZINCA GOLESCU” PITEȘTI – Ştiinţe Sociale 8.81
 16.    COLEGIUL NAȚIONAL “ZINCA GOLESCU” PITEȘTI – Filologie 8.80
 17.    COLEGIUL NAȚIONAL “ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI – Ştiinţe ale Naturii 8.74
 18.    COLEGIUL NAȚIONAL “ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI – Matematică-Informatică 8.73
 19.    COLEGIUL NAȚIONAL “ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI – Filologie 8.64 FRA
 20.    COLEGIUL NAȚIONAL “VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ – Matematică-Informatică 8.60
 21.    COLEGIUL NAȚIONAL “VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ – Ştiinţe ale Naturii 8.50
 22.    LICEUL TEORETIC “ION BARBU” PITEȘTI – Filologie 8.41
 23.    COLEGIUL NAȚIONAL “ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI – Ştiinţe ale Naturii     8.35 (FRA)
 24.    COLEGIUL NAȚIONAL “VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ – Filologie 8.32
 25.    COLEGIUL NAȚIONAL “DINICU GOLESCU” CÂMPULUNG – Matematică-Informatică 8.31
 26.    COLEGIUL NAȚIONAL “VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ – Ştiinţe Sociale 8.31
 27.    LICEUL TEORETIC “ION BARBU” PITEȘTI – Ştiinţe ale Naturii 8.27
 28.    LICEUL TEORETIC “ION BARBU” PITEȘTI – Matematică-Informatică 8.15
 29.    LICEUL TEORETIC “ION CANTACUZINO” PITEȘTI – Ştiinţe Sociale 8.14
 30.    COLEGIUL ECONOMIC “MARIA TEIULEANU” PITEȘTI – Servicii Turism şi alimentaţie 8.13
 31.    LICEUL TEORETIC “ION CANTACUZINO” PITEȘTI – Matematică-Informatică 7.97
 32.    LICEUL TEORETIC “DAN BARBILIAN” CÂMPULUNG – Matematică-Informatică 7.95
 33.    LICEUL TEHNOLOGIC “FERDINAND I” CURTEA DE ARGEȘ – Electronică automatizări 7.92
 34.    LICEUL TEORETIC “ION CANTACUZINO” PITEȘTI – Filologie 7.84
 35.    LICEUL TEORETIC “IULIA ZAMFIRESCU” MIOVENI – Ştiinţe Sociale 7.84
 36.    LICEUL TEORETIC “DAN BARBILIAN” CÂMPULUNG – Ştiinţe ale Naturii 7.83
 37.    LICEUL TEORETIC “IULIA ZAMFIRESCU” MIOVENI – Matematică-Informatică 7.81
 38.    COLEGIUL ECONOMIC “MARIA TEIULEANU” PITEȘTI – Comerţ 7.79
 39.    LICEUL TEORETIC “ION MIHALACHE” TOPOLOVENI – Filologie 7.72
 40.    LICEUL TEORETIC “DAN BARBILIAN” CÂMPULUNG – Filologie 7.70

Comments

comments