322 views

SIMONA HALEP, eliminată de Serena Williams în optimile de finală de la AUSTRALIAN OPEN. Scor: 6-1, 4-6, 6-4.

Simona Halep a început cu un break, dar apoi a urmat iureșul americancei. Serena Williams a crescut treptat în agresivitate, a lovit decisiv de fiecare dată când a avut ocazia și a lăsat-o fără replică pe româncă. Setul întâi s-a încheiat după doar 20 de minute, scor 1-6.

Liderul WTA a fost mult mai activ în setul secund. Simona Halep a urcat mai mult, a variat lungimea loviturilor și a pus-o vizibil în dificultate pe americancă. Serena Williams a devenit dependentă de primul serviciu, fiind vulnerabilă în schimburile lungi. Simona Halep a redus numărul erorilor neforțate pe backhand şi s-a impus cu break în final de set.

Actul decisiv a fost unul antologic. S-a mers cap la cap, fără vreo șansă de break, până în game-ul cu număr 6. Simona Halep a ratat trei oportunități și a fost pedepsită imediat de Serena Williams.