Procurorul general, Augustin Lazăr, a fost în Pitești

Procurorul general, Augustin Lazăr, a fost în Pitești. Pe 12 februarie, procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Augustin Lazăr, a participat la prezentarea raportului de activitate pe anul 2018 al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Pitești.

Potrivit unui comunicat transmis de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, procurorul general al PÎCCJ a constatat existența unui volum mare de activitate desfășurată într-un climat marcat de multiple modificări legislative și deficit de personal.

”Totodată a subliniat importanța îndeplinirii priorităților Ministerului Public pentru anul 2018, respectiv: furnizarea unui serviciu public profesionist prin îndeplinirea unui act de urmărire penală de calitate, caracterizat prin administrarea cu celeritate a probelor conform legii, respectarea dreptului la apărare și a principiului prezumției de nevinovăție; consolidarea progreselor în activitatea de combatere a corupției, folosirea funcției pentru favorizarea unor persoane, evaziune fiscală, spălarea banilor, a infracțiunilor împotriva mediului, patrimoniului cultural și natural, silvice și recuperarea produsului infracțional; promovarea standardelor europene în ceea ce privește respectarea și apărarea drepturilor omului, protecția minorilor și a victimelor infracțiunilor; consolidarea unui corp de procurori integri”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.