Premierul Nicolae Ciucă și-a anunțat demisia: „Merg la Cotroceni să îmi depun mandatul!” 

Nicolae Ciucă a anunțat că merge la Cotroceni pentru a-și depune mandatul. Demisia sa înseamnă începerea procedurilor pentru rotativa guvernamentală, premier urmând să fie numit, potrivit protocolului semnat între PNL, PSD și UDMR, Marcel Ciolacu, președintele social-democraților.

Ceea ce este important de subliniat este faptul că imediat după aceasta vom avea un guvern interimar, care va funcționa până în momentul în care se va finaliza învestirea unui nou Guvern, care sperăm să fie învestit până la finele săptămânii. Noi ne-am propus ca până joi guvernul să fie învestit și în felul acesta să putem să ne ocupăm în continuare de problemele care sunt prioritare atât prin programul de guvernare cât și pentru tot ceea ce înseamnă guvernarea unei țări”, a declarat Ciucă.

Demisia lui Ciucă a fost deja înregistrată la Secretariatul General al Guvernului.

Acest lucru înseamnă că, ironia sorții, mâine, de ziua sa de naștere, președintele Klaus Iohannis, va trebui să desemneze un premier de la PSD!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.