Un echipaj din cadrul Biroului Ordine Publică al Poliției Locale Pitești au depistat azi dimineață, pe strada Eugen Lovinescu din carterul Trivale, două persoane în vârstă de 45 respectiv 55 de ani, care consumau semințe și aruncau cojile pe jos.
La vederea politiștilor locali, și au recunoscut fapta și din proprie inițiativă, au curățat întreg perimetrul, precizând că nu se va mai repeta.
„Precizăm că sancțiunea pentru aruncarea pe domeniul public de la coji de semințe, chiștoace de tigări etc. se sancționează drastic cu amendă de la 1000 la 1500 de lei!” precizează reprezentanții Poliției Locale.
Ca un element de culoare, pentru că au de a face frecvent cu astfel de cetățeni, ce nu respectă curațenia stradală, echipajele de Poliție Locală au mereu în portbagaj mătură și făraș!