Înotătorul argeșean Robert Glință, trei recorduri în două zile la Cupa Mondială de la Tokio

942 views

Zilele acestea, înotătorul argeșean Robert Glință participă la Cupa Mondială de la Tokio, a opta etapă a circuitului mondial.

Înotătorul s-a clasat, ieri, pe locul 6 în finala probei de 100 metri spate, cu un timp de 50,72, cu jumătate de secundă în spatele câștigătorului, australianul Mitch Larkin. Timpul său este cu 5 sutimi mai bun decât recordul mondial de juniori care îi aparține, și care a fost înregistrat pe 4 decembrie anul trecut în Israel, la Netanya.

Glință a mai concurat azi de două ori, reuşind să îşi îmbunătăţească timpii şi doboare chiar recorduri naţionale ale probelor. El s-a clasat pe locul 5 în finala probei de 200 m spate și pe 6 la 50 m spate.

La 50 m spate, Glință a terminat pe locul 6, în 23 sec 74/100, primul loc fiind ocupat de japonezul Junya Koga, în 23 sec 17/100, urmat de belarusul Pavel Sankovici, 23 sec 22/100, și spaniolul Miguel Ortiz-Canavate, 23 sec 42/100.

Recordul național în această probă îi aparținea lui Glință (24 sec 12/100) și fusese stabilit pe 6 decembrie 2015, la Netanya (Israel), însă sportivul nostru îl îmbunătățise chiar azi dimineaţă, în calificări, 23 sec 92/100.

În finala de la 200 m spate, Glință s-a clasat al cincilea, în 1 min 52 sec 97/100, după ce în calificări fusese cronometrat cu 1 min 54 sec 75/100. Glință a fost devansat de niponul Masaki Kaneko, 1 min 49 sec 89/100, australianul Mitchell Larkin, 1 min 49 sec 91/100, de alt japonez, Hayate Matsubara, 1 min 52 sec 54/100, și de columbianul Omar Pinzon Garcia, 1 min 52 sec 86/100.

Glință a doborât astfel un record național (1 min 53 sec 71/100) care data de zece ani, fiind stabilit de Răzvan Florea pe 7 decembrie 2006, la Helsinki.

Așadar, în cele două zile de concurs, Robert Glință a obținut două locuri 6 (50 și 100 metri spate) și un loc 5 (200 metri spate) și a îmbunătățit recordurile naționale în bazin scurt la cele trei probe. Competiția de la Tokyo are loc în bazin cu o lungime de 25 de metri.

Glință a fost sportivul CSM Pitești însă acum se antrenează în prezent la CSU Cluj Napoca, cu Adrian Gherghel.