Într-un clasament al miniştrilor cu cel mai scurt mandat, după 1989, liberalul Andrei Gerea, fostul ministru a Economiei, se află pe locul 4. Gerea a devenit ministru pe 16 octombrie 2013, iar, la nici patru luni de mandat, pe 7 februarie 2014, a fost demis de conducerea PNL, adunând în total un număr de 119 zile în fruntea Ministerului Economiei. Pe locul trei în acest clasament, cu trei luni şi jumătate de mandat, se află Sebastian Lăzăroiu, fostul ministru de la Muncă în guvernul Boc, iar pe doi vine Gabriel Oprea, care nu a stat nici o lună în fruntea Ministerului de Interne, mai exact din 22 decembrie 2008 până pe 12 ianuarie 2009. Poziţia numărul 1 este ocupată de preşedintele PSD Bihor, senatorul Ioan Mang, cel care a stat în fruntea Ministerului Educaţiei doar o săptămână, 7 mai 2012 – 15 mai 2012. Mang a demisionat din funcţia de ministru al Educaţiei, Cercetării şi Tineretului la scurt timp după numire, după ce în presă s-a dovedit că a plagiat mai multe lucrări şi articole ştiinţifice.

Comments

comments

DISTRIBUIȚI