Foștii președinți și prefecți ai județului Argeș s-au întâlnit la Palatului Administrativ

Porțile Palatului Administrativ au fost deschise vineri și publicului larg care a vizitat sălile reprezentative ale instituției, cabinetele președintelui și vicepreședinților Consiliului Județean, ale prefectului și subprefecților de Argeș.

Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, a avut alături și foștii președinți și prefecți ai județului, dar și pe profesorul doctor Mircea Ochinciuc, arhitectul Palatului Administrativ, cel care a revăzut astăzi, după mai bine de 50 de ani, clădirea construită după proiectul său.

De asemenea, la eveniment au fost prezenți Adrian Câciu, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Liviu Gabriel Mușat, director general ADR Sud Muntenia, parlamentari și primari.

Palatul Administrativ nu este doar o clădire, ci este reprezentată și de oamenii ei. Tocmai de aceea, președintele Ion Mînzînă a înmânat trofeul și Diploma de Excelență primilor angajați ai Consiliului Județean Argeș, încă de la construirea acestuia ca instituție.

Punctul central al administrației județene este Palatul Administrativ. Aici se află cele mai importante instituții administrative, precum Consiliul Județean Argeș și Prefectura, dar și alte instituții de interes județean. Clădire reprezentativă a județului, Palatul Administrativ a fost reabilitat, după mai bine de 50 de ani de la construire, printr-un proiect pe fonduri europene accesat de Consiliul Județean Argeș.

În cadrul turului ghidat, vizitatorii au primit informații despre clădirea Palatului Administrativ recent reabilitată, precum și informații despre instituțiile care își desfășoară activitatea aici.

Majoritatea foștilor președinți și prefecți ai județului de după 1990, au fost vizibil emoționați, dar și încântați de faptul că au avut ocazia să se reîntâlnească după foarte mulți ani:
ION MIHĂILESCU, președinte Consiliul Județean Argeș (1996-2004)
GRIGORE FLORIN TECĂU, președinte Consiliul Județean Argeș (2014 – 2016)
Prefect NICOLAE OLTEANU (ianuarie – iulie 1990).
Prefect ION CÎRSTOIU (octombrie 1990 – decembrie 1992 şi ianuarie 2005 – august 2007).
Prefect VASILE NIŢU – (29 decembrie 1991 – 30 aprilie 1995)
Prefect CONSTANTIN TĂMAGĂ (11 ianuarie 2001 – 1 noiembrie 2004)
Prefect GHEORGHE DAVIDESCU (1 octombrie 2009 – 18 mai 2012)
Prefect CIPRIAN BEREVOIANU (18 aprilie – 11 mai 2012)
Prefect CRISTIAN SOARE (mai 2012 – martie 2014, februarie 2016 – aprilie 2017).
Prefect EMILIAN DRAGNEA (22 martie 2017 – 2019).
Prefect EMILIA MATEESCU (2021) .
Președintele Ion Mînzînă le-a oferit tuturor un trofeu inscripționat cu cele ai importante obiective ale județului și Diploma de Onoare.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.