Alegerea primarilor în 2012 s-a făcut dintr-un singur tur de scrutin.

Principalele forţe politice din Argeş au fost: USL (formată din trei partide PSD-PNL şi PC ) condusă de trei co-preşedinţi Constantin Nicolescu, Ion Popa şi Cornel Lazăr, Alianţa pentru Argeş şi Muscel – condusă de senatorul Mircea Andrei, PP-DD – condus de Marian Fulga şi UNPR  – condus de Georgiu Gingăraş.

Cei mai favorizaţi la alegerile locale din 2012 au fost primarii care au candidat sub sigla USL, deoarece aveau în spate electoratul a trei partide: PSD, PNL şi PC. Au fost şi câteva cazuri, gen Bughea de Sus, unde primarul în funcţie de atunci, liberalul Nicolae Pepenel, nu a dorit să candideze sub sigla USL, ci a mers pe sigla PNL, la fel ca şi în cazul primarului din Slobozia. Şi la Priboeni, primarul Sorin Lupu a refuzat sigla USL, candidând din partea PSD.

Astfel, USL-ul a obţinut, în 2012, 70 de primării, AAM – 24 de primării, PP-DD – 3 primării, iar UNPR-ul două primării, la Săpata şi Berevoeşti. Doi candidaţi PNL au câştigat la Bughea de Sus şi Slobozia, iar alţi doi PSD – la Priboieni şi Dâmbovicioara.

Piteşti: Tudor Pendiuc (USL) – 47.994 voturi (69,25%)

Curtea de Argeş: Nicolae Diaconu (USL) – 7.292 (52,96%)

Câmpulung: Călin Andrei (USL) – 8.450 (55,2%)

Mioveni: Ion Georgescu (USL) -12.460 voturi (83,53%)

Topoloveni: Gheorghiţă Boţârcă (USL) – 3.443 voturi (67,86%)

Costeşti: Ion Baicea (AAM) – 2.842 (49,00%)

Ştefăneşti: Dorin Bărbuceanu (USL) – 3.619 voturi (59,36%)

Albeștii de Argeș: Vasile Sava (USL) – 1.890 voturi (64,26%)

Albeștii de Muscel: Ion Năftănăilă (AAM) – 644 voturi (65,98%)

Albota: Ion Dumitru (USL) – 1.567 voturi (83,75%)

Aninoasa: Neagoe Benonie (PP-DD) – 743 voturi (36,82%)

Arefu: Ion Stoican (USL) – 805 voturi (53,66%)

Bascov: Gheorghe Stancu (USL) – 3.547 voturi (73%)

Băbana: Vasile Ivan (USL) – 831 voturi (55,77%)

Băiculeşti: Niculae Dragnea (USL) – 1.079 voturi (32,76%)

Bălileşti: Ion Voican (USL) – 1.451 voturi (76,45%)

Bârla: Ion Neacşu (USL) – 1.432 voturi (55,92%)

Beleţi-Negreşti: Dorin Cătănea (USL) – 593 voturi (54,35%)

Berevoieşti: Florin Proca (UNPR) – 858 voturi (42,96%)

Bogaţi: Ion Gârleanu (USL) – 1.701 voturi (81,46%)

Boteni: Vasile Leau (USL) – 954 voturi (57,26%)

Boţeşti: Gheorghe Stancu (AAM) – 411 voturi (53,94%)

Bradu: Florin Frătică (AAM) – 1.912 voturi (53,79%)

Brăduleţ: Alecu Evlampie (USL) – 582 voturi (50,65%)

Budeasa: Ion Ştefan (USL) – 1.190 voturi (66,74%)

Bughea de Jos: Gheorghe Sanda (USL) – 777 voturi (48,53%)

Bughea de Sus: Nicolae Pepenel (PNL) – 656 voturi (40,69%)

Buzoeşti: Cristi Tănase (AAM) – 1.320 voturi (42,30%)

Căldăraru: Marin Pătroaica (USL) – 720 voturi (50,7%)

Călineşti: Gheorghe Ionescu (USL) – 2.601 voturi (50,06%)

Căteasca: Liviu Năstase (AAM) –  1.075 voturi (52.49%)

Cepari: Gheorghe Minculete (USL) – 568 voturi (48,84%)

Cetăţeni: Ion Toader (USL) – 687 voturi (41,06%)

Cicăneşti: Ion Ionescu (USL) – 963 voturi (100%)

Ciofrângeni: Florin Panţeru (USL) – 1.078 voturi (80,93%)

Ciomăgeşti: Dumitru Diaconu (AAM) – 367 voturi (54,53%)

Cocu: Gheorghe Ţucă (USL) – 799 voturi (64,54%)

Corbeni: Virgil Remo Mateescu (USL) – 1045 voturi (40,08%)

Corbi: Virgil Baciu (AAM) –  1.151 voturi (49,93%)

Coşeşti: Elisaveta Tudose (USL) – 1.442 voturi (50,71%)

Cotmeana: Dragoş Vişan (USL) – 912 voturi (85,79%)

Cuca: Gheorghe Cernătescu (USL) – 890 voturi (80,84%)

Davideşti: Ion Sandu (AAM) – 898 voturi (53,64%)

Dâmbovicioara: Dumitru Secăreanu (PSD) – 366 voturi (52,89%)

Dârmăneşti: Emil Ciolan (USL) – 1.179 voturi (62,18%)

Dobreşti: Irinel Georgescu (AAM) – 549 voturi (49,59%)

Domneşti: Nicolae Smădu (USL) – 1.600 voturi (87,53%)

Dragoslavele: Mihai Tarbă (USL) – 1.309 voturi (84,72%)

Drăganu: Aurelian Maria (USL) – 468 voturi (47,27%)

Godeni: Ion Pădureanu (USL) – 1.197 voturi (67,13%)

Hârsești: Ionuţ Moloiu (USL) –  925 voturi (68,82%)

Hârtiești: Petre Andrei (USL) – 1.022 voturi (88,72%)

Izvoru: Cornel Neacşu (USL) – 732 voturi (47,84%)

Leordeni: Marian Ibric (USL) – 2.060 voturi (72,02%)

Lerești: Ion Berevoianu (PSD – PNL) – 795 voturi (31,61%)

Lunca Corbului: Gheorghe Drăgan (AAM) – 992 voturi (40,45%)

Mălureni: Alexandru Cristescu (USL) – 1.334 voturi (57,13%)

Mărăcineni: Nicolae Dascălu (PP-DD) – 1.390 voturi (47,94%)

Merișani: Marius Ionescu (USL) – 735 voturi (32,13%)

Micești: Dumitru Voicu (USL) – 1.466 voturi (69,28%)

Mihăești: Gheorghe Matei (USL) – 2.153 voturi (69,18%)

Mioarele: Damian Poştoacă (USL) – 652 voturi (72.69%)

Miroși: Marin Niţă (USL) – 784 voturi (77,01%)

Morărești: Gheorghe Purcaru (AAM) – 555 voturi (51,01%)

Moșoaia: Florea Ene (USL) – 1.966 voturi (79,43%)

Mozăceni: Lucian Cioran (USL) – 783 voturi (62,88%)

Mușătești: Ion Păuna (AAM) – 584 voturi (28,64%)

Negraşi: Radu Nicolae (USL) – 738 voturi (70,72%)

Nucşoara: Ion Cojocaru (PSD-PNL) – 458 voturi (50%)

Oarja: Constantin Bâlea (AAM) – 1.250 voturi (78,12%)

Pietroşani: Eugeniu Pătru (USL) – 2.151 voturi (79,70%)

Poiana Lacului: Ion Dumitrache (AAM) – 1.725 voturi (49,97%)

Poienarii de Argeş: Dragoş Boncea (AAM) – 327 voturi (47,39%)

Poienarii de Muscel: Ion Banzea (AAM) – 984 voturi (54,13%)

Popeşti: Mircea Barbu (USL) – 566 voturi (51,2%)

Priboieni: Sorin Lupu (PSD) – 1.635 voturi (74,90%)

Răteşti: Gheorghe Matei (USL) – 779 voturi (45,95%)

Râca: Georgel Burcea (USL) – 880 voturi (100%)

Recea: Marin Pană (USL) – 1.055 voturi (72,21%)

Rociu: Aurelian Bălăşoiu (USL) – 1.456 voturi (93,75%)

Rucăr: Ionel Dulamă (USL) – 2.950 voturi (73,75%)

Sălătrucu: Nicolae Langer (USL) – 875 voturi (74,91%)

Săpata: Nicu Laurenţiu (UNPR) – 431 voturi (37,71%)

Schitu Goleşti: Marcel Palaghiu (USL) – 1.711 voturi (74,16%)

Slobozia: Niţu Alexandru (PNL) – 1.188 voturi (44,04%)

Stâlpeni: Ion Popa (USL) – 1.829 voturi (65,79%)

Stoeneşti: Ion Marin (USL) – 1.910 voturi (91,30%)

Stolnici: Sevastian Pupăză Roşu (USL) – 1.073 voturi (69%)

Suseni: Radu Doru (USL) – 1.393 voturi (89,29%)

Ştefan cel Mare: Niculae Vidan (USL) – 639 voturi (51,20%)

Şuici: Constantin Iatagan (USL) – 1.197 voturi (88,93%)

Teiu: Florin Dumitru (AAM) – 333 voturi (45,43%)

Tigveni: Doru Slătineanu (USL) – 992 voturi (64,96%)

Ţiţeşti: Florian Rizea (USL) – 1.487 voturi (62,43%)

Uda: Florin Maria (AAM) – 699 voturi (53,23%)

Ungheni: Iulian Miu (AAM) – 1.370 voturi (76,79%)

Valea Danului: Vasile Dina (PP-DD) – 684 voturi (40%)

Valea Iaşului: Nicolae Barbu (AAM) – 523 voturi (35%)

Valea Mare – Pravăţ: Ion Boncoi (AAM) – 1.519 voturi (65,76%)

Vedea: Niculae Dochinoiu (AAM) – 966 voturi (50,84%)

Vlădeşti: Cristian Hristu Dică (USL) –  1.289 voturi (69%)

Vultureşti: Liviu Poşircă (AAM) – 1.521 voturi (76%)

Comments

comments

DISTRIBUIȚI